/

Messier 3: Gromada kulista w gwiazdozbiorze Psów Gończych - Globular Cluster of stars in the northern constellation of Canes Venatici

Messier 3, M3, Globular Clusetr M3, NGC 5272, gromada kulista, Messier, Charles Messier, NASA, ESA, SCI

APM - Teleskop APO SD Refraktor 152mm F/6 auf Skywatcher EQ6-R Pro 35 x 180 s. Touptek Color Astronomy Camera 585

Messier 3 -  (znana także jako M3 lub NGC 5272) – gromada kulista znajdująca się w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Obiekt został odkryty przez Charles’a Messiera 3 maja 1764 roku. Jest to jedna z największych i najjaśniejszych gromad, składa się z ponad pół miliona gwiazd. Na niebie M3 odnajdziemy na południowym krańcu konstelacji Psów Gończych, przy granicy z Warkoczem Bereniki i Wolarzem, 12° na północny zachód od Arktura. Znajduje się około 33 900 lat świetlnych od Ziemi, ma kulisty kształt o średnicy 160 lat świetlnych[1]. Obserwowana wielkość gwiazdowa M3 wynosi 6,2m i w bardzo dobrych warunkach obiekt jest widoczny nieuzbrojonym okiem. W gromadzie tej znajduje się wyjątkowo dużo gwiazd zmiennych.Gromada kulista M3 była pierwszym obiektem w katalogu Messiera, który został odkryty przez samego Charlesa Messiera. Messier zauważył gromadę w 1764 roku, myląc ją z mgławicą bez żadnych gwiazd. To nieporozumienie dotyczące natury M3 zostało skorygowane w 1784 roku, kiedy William Herschel był w stanie zidentyfikować poszczególne gwiazdy gromady. Dziś wiadomo, że zawiera ona ponad 500 000 gwiazd.


M3 wyróżnia się tym, że zawiera więcej gwiazd zmiennych niż jakakolwiek inna znana gromada. Jasność gwiazdy zmiennej zmienia się w czasie. W przypadku niektórych gwiazd zmiennych ich okres odnosi się do ich jasności wewnętrznej, więc astronomowie mogą wykorzystać wahania jasności tych gwiazd do oszacowania ich odległości. Sprawia to, że są one niezwykle przydatne do pomiaru odległości do obiektów głębokiego nieba. M3 zawiera co najmniej 274 gwiazdy zmienne. Gromada znajduje się 34 000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Canes Venatici. Jej jasność pozorna wynosi 6,2 i można ją dostrzec za pomocą lornetki. Najlepszy czas na obserwacje M3 to maj.


Źródła 


Wikipedia: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Messier_3

SCI


https://www.sci.news/astronomy/hubble-messier-3-07068.html


NASA

https://science.nasa.gov/mission/hubble/science/explore-the-night-sky/hubble-messier-catalog/messier-13/


Messier Catalog https://science.nasa.gov/mission/hubble/science/explore-the-night-sky/hubble-messier-catalog/

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

Messier 3: Gromada kulista w gwiazdozbiorze Psów Gończych - Globular Cluster

26.03.2024

Blogeinträge

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK