/

NGC 7789 -  Carolines Rose  Róża Karoliny

Róża Karoliny - Gromada Otwarta NGC 7789
NEXT APM 

NGC 7789 (znana również jako Róża Karoliny lub Gromada Białej Róży) to gromada otwarta w Kasjopei, która została odkryta przez Caroline Herschel w 1783 roku. Jej brat William Herschel umieścił ją w swoim katalogu jako H VI.30. Gromada ta znana jest również jako gromada "Biała Róża" lub "Róża Karoliny", ponieważ wizualnie pętle gwiazd i ciemne pasy wyglądają jak wirujący wzór płatków róży widziany z góry. 


Za NASA: Znajdująca się pośród bogatych pól gwiezdnych Drogi Mlecznej, gromada gwiazd NGC 7789 leży w odległości około 8000 lat świetlnych w kierunku gwiazdozbioru Kasjopei. Odkryta pod koniec XVIII wieku przez astronomkę Caroline Lucretię Herschel, gromada znana jest również jako Róża Karoliny. Jej kwiecisty wygląd w małych teleskopach wynika z faktu, że gromada składa się z kompleksu gwiazd i pustek. Szacowana obecnie na 1,6 miliarda lat, galaktyczna lub otwarta gromada gwiazd wskazuje również na swój wiek. 


Wszystkie gwiazdy w gromadzie prawdopodobnie narodziły się w tym samym czasie, ale te jaśniejsze i masywniejsze szybciej wyczerpały paliwo wodorowe w swoich rdzeniach. Wyewoluowały one z gwiazd ciągu głównego, takich jak Słońce, w wiele czerwonych olbrzymów pokazanych z żółtawym odcieniem na tym pięknym kolorowym złożeniu. Wykorzystując zmierzoną barwę i jasność, astronomowie mogą modelować masę, a co za tym idzie wiek gwiazd gromady, które dopiero zaczynają "wychodzić" z ciągu głównego i stają się czerwonymi olbrzymami. Rozległa na ponad 50 lat świetlnych Róża Karoliny rozciąga się na około pół stopnia (rozmiar kątowy Księżyca) w pobliżu środka szerokokątnego obrazu teleskopowego. Źródło: Nasa https://science.nasa.gov/ngc-7789-carolines-rose

Róża Karoliny - Gromada Otwarta NGC 7789
Róża Karoliny - Gromada Otwarta NGC 7789

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

NGC 7789 - Carolines Rose Róża Karoliny

19.07.2023

Blogeinträge

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK