/

IC 1396 Elephant's Trunk Nebula - Mgławica emisyjna „Trąba Słonia”

03.07.2023

IC 1396 Elephant's Trunk Nebula

Mgławica Trąba Słonia to skupisko międzygwiazdowego gazu i pyłu w obrębie znacznie większego obszaru zjonizowanego gazu IC 1396, znajdującego się w gwiazdozbiorze Cefeusza, około 2400 lat świetlnych od Ziemi. Cały region IC 1396 jest zjonizowany przez masywną gwiazdę, z wyjątkiem gęstych globul, które mogą chronić się przed ostrym promieniowaniem ultrafioletowym gwiazdy.


Mgławica Trąba Słonia jest obecnie uważana za miejsce formowania się gwiazd, zawierające kilka bardzo młodych (mniej niż 100 000 lat) gwiazd, które zostały odkryte na zdjęciach w podczerwieni w 2003 roku. Dwie starsze (ale wciąż młode, kilka milionów lat, według standardów gwiazd, które żyją miliardy lat) gwiazdy są obecne w małej, okrągłej wnęce w głowie globuli. Wiatry z tych młodych gwiazd mogły opróżnić wnękę.


Połączone działanie światła z masywnej gwiazdy jonizującej i ściskającej brzeg obłoku oraz wiatru z młodych gwiazd przesuwających gaz z centrum na zewnątrz prowadzi do bardzo wysokiego ciśnienia, które wywołało obecną generację protogwiazd.

IC 1396 Elephant's Trunk Nebula

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK