/

Messier 5: Gromada kulista w gwiazdozbiorze Węża - Globular Cluster of stars in the northern constellation of Serpens

Messier 5: Gromada kulista w gwiazdozbiorze Węża - Globular Cluster of stars in the northern constellation of Serpens

APM - Teleskop APO SD Refraktor 152mm F/6 auf Skywatcher EQ6-R Pro 5 x 600s. Explore Scientific 26MB Camera

Messier 5 - znana również jako M5,  NGC 5904 lub Gromada Róż to gromada kulista w gwiazdozbiorze Węża (Serpens).  Została odkryta przez Gottfrieda Kircha w 1702 roku. M5 jest, w bardzo dobrych warunkach, widoczna gołym okiem jako słaba "gwiazda" 0,37 stopnia (22' (arcmin)) na północny-zachód od gwiazdy 5 Serpentis. Lornetki i/lub małe teleskopy rozpoznają obiekt jako niegwiazdowy; większe teleskopy pokażą kilka pojedynczych gwiazd, z których niektóre są tak jasne jak pozorne 10,6 magnitudo. M5 została odkryta przez niemieckiego astronoma Gottfrieda Kircha w 1702 roku podczas obserwacji komety. Charles Messier zauważył ją w 1764 roku i jako badacz komet uznał ją za jedną ze swoich mgławic. William Herschel jako pierwszy zidentyfikował poszczególne gwiazdy w gromadzie w 1791 roku, licząc ich około 200. Messier 5 oddala się od Układu Słonecznego z prędkością ponad 50 km/s.


Sto pięć gwiazd w M5 ma zmienną jasność, a 97 z nich należy do typu RR Lyrae. Gwiazdy RR Lyrae, czasami określane jako "zmienne gromadne", są nieco podobne do zmiennych typu cefeid i jako takie mogą być wykorzystywane jako narzędzie do pomiaru odległości w przestrzeni kosmicznej, ponieważ związek między ich jasnościami i okresami jest dobrze znany. Najjaśniejsza i najłatwiejsza do zaobserwowania zmienna w M5 zmienia jasność od 10,6 do 12,1 w okresie nieco poniżej 26,5 dnia. Gromada zawiera dwa milisekundowe pulsary, z których jeden jest w układzie podwójnym, co pozwala na pomiar ruchu właściwego gromady.Gromada może pomóc w zrozumieniu zdegenerowanej materii neutronowej; obecna mediana masy, jeśli zostanie potwierdzona, wykluczyłaby jakiekolwiek "miękkie" równanie stanu dla takiej materii. Gromada została wykorzystana do testowania magnetycznych momentów dipolowych w neutrinach, co może rzucić światło na niektóre hipotetyczne cząstki, takie jak aksjon.


NASA: "Piękna mgławica odkryta między Wagą [Libra] a Wężem [Serpens]..." - tak zaczyna się opis 5. pozycji w słynnym katalogu mgławic i gromad gwiazd autorstwa XVIII-wiecznego astronoma Charlesa Messiera. Choć Messierowi wydawała się ona rozmyta, okrągła i pozbawiona gwiazd, Messier 5 (M5) jest obecnie znana jako gromada kulista, składająca się ze 100 000 lub więcej gwiazd, powiązanych grawitacyjnie i upakowanych w obszarze o średnicy około 165 lat świetlnych. Znajduje się ona około 25 000 lat świetlnych od nas. Przemierzające halo naszej galaktyki gromady kuliste to starożytni członkowie Drogi Mlecznej. M5 jest jedną z najstarszych gromad kulistych, a wiek jej gwiazd szacuje się na prawie 13 miliardów lat. Ta piękna gromada gwiazd jest popularnym celem dla teleskopów znajdujących się na Ziemi. Oczywiście, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej 25 kwietnia 1990 roku, Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił również swój własny, oszałamiający widok z bliska, który obejmuje około 20 lat świetlnych w pobliżu centralnego regionu M5. Nawet blisko jej gęstego jądra po lewej stronie, starzejące się czerwone i niebieskie olbrzymie gwiazdy gromady oraz odmłodzone niebieskie marudery wyróżniają się żółtymi i niebieskimi odcieniami na ostrym kolorowym obrazie.


Źródła 


Wikipedia: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Messier_5


NASA

https://science.nasa.gov/missions/hubble/hubbles-messier-5/

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

Messier 5: Gromada kulista w gwiazdozbiorze Węża - Globular Cluster in Serpens

26.03.2024

Blogeinträge

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK