/

Galaktyka Trójkąta \ Triangulum Galaxy - Messier 33

Galaktyka Trójkąta \ Triangulum Galaxy - Messier 33

Galaktyka spiralna M33 znajduje się w trójkątnym gwiazdozbiorze Triangulum, dzięki czemu zyskała przydomek Galaktyki Trójkąta. Mniej więcej o połowę mniejsza od naszej galaktyki Drogi Mlecznej, M33 jest trzecim co do wielkości członkiem naszej Lokalnej Grupy galaktyk po galaktyce Andromedy (M31) i Drodze Mlecznej. Niebieskie regiony rozrzucone po całym obrazie ujawniają liczne miejsca szybkich narodzin gwiazd w M33. W rzeczywistości obserwacje Hubble'a ujawniają, że tempo powstawania gwiazd w galaktyce Triangulum jest dziesięciokrotnie wyższe niż średnia stwierdzona w galaktyce Andromedy, wcześniej badanej przez Hubble'a z podobną szczegółowością. Jasna niebieska plama w lewym dolnym rogu tego zdjęcia, zwana NGC 604, jest największym regionem gwiazdotwórczym w M33 i jednym z największych gwiezdnych żłobków w całej Grupie Lokalnej.

Uporządkowana struktura spiralna galaktyki Triangulum wykazuje niewiele oznak interakcji z pobliskimi galaktykami. W przyszłości może się to jednak zmienić. Znajdująca się tylko nieznacznie dalej od nas niż galaktyka Andromedy, około 3 milionów lat świetlnych od Ziemi, M33 jest podejrzewanym towarzyszem grawitacyjnym Andromedy, a obie galaktyki poruszają się w kierunku naszej własnej. M33 może stać się trzecią stroną zaangażowaną w zbliżające się zderzenie galaktyk Andromedy i Drogi Mlecznej za ponad 4 miliardy lat. M33 ma stosunkowo jasną jasność pozorną 5,7, co czyni ją jednym z najodleglejszych obiektów, które bystrzy obserwatorzy mogą dostrzec nieuzbrojonym okiem (pod wyjątkowo czystym i ciemnym niebem). Mimo że teleskop pozwala dostrzec niektóre spiralne cechy M33, galaktykę rozproszoną najłatwiej jest obserwować przy niewielkim powiększeniu i szerokim polu widzenia, np. przez lornetkę. Najlepiej obserwować ją w październiku.


Chociaż inni mogli obserwować galaktykę wcześniej, Charles Messier jako pierwszy skatalogował M33 po jej zaobserwowaniu w sierpniu 1764 roku. W latach dwudziestych XX wieku astronom Edwin Hubble zbadał dziesiątki gwiazd zmiennych (tych, które okresowo zmieniają jasność) w M33, co pomogło mu oszacować odległość obiektu i udowodnić, że M33 nie jest mgławicą w naszej własnej galaktyce, jak wcześniej podejrzewano, ale w rzeczywistości oddzielną galaktyką poza naszą własną.


Źródło: NASA: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/messier-33-the-triangulum-galaxy


Więcej informacji o obiekcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Trójkąta

Galaktyka Trójkąta \ Triangulum Galaxy - Messier 33
Galaktyka Trójkąta \ Triangulum Galaxy - Messier 33

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

Galaktyka Trójkąta - Messier 33

22.08.2023

Blogeinträge

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK