/

Galaktyka Wir - The Whirlpool Galaxy: Messier 51

Messier 51 Whirlpool Galaxy, Galaktyka Wir

Pełne wdzięku, kręte ramiona majestatycznej galaktyki spiralnej M51 wyglądają jak wielkie spiralne schody przemierzające przestrzeń kosmiczną. W rzeczywistości są to długie pasy gwiazd i gazu wypełnione pyłem. Takie efektowne ramiona są znakiem rozpoznawczym tak zwanych galaktyk spiralnych wielkiego formowania. W M51, znanej również jako galaktyka Whirlpool, ramiona te służą ważnemu celowi: są fabrykami gwiazdotwórczymi, kompresującymi gaz wodorowy i tworzącymi skupiska nowych gwiazd.


Niektórzy astronomowie uważają, że ramiona Wiru są szczególnie widoczne ze względu na skutki bliskiego spotkania z NGC 5195, małą, żółtawą galaktyką znajdującą się na najbardziej zewnętrznym krańcu jednego z ramion. Zwarta galaktyka wydaje się szarpać ramię, a siły pływowe wywołują powstawanie nowych gwiazd. Wyraźny widok Hubble'a pokazuje, że NGC 5195 przechodzi za M51. Mała galaktyka przelatuje obok Wiru od setek milionów lat.


Na urzekającym obrazie M51 z Hubble'a czerwień reprezentuje światło podczerwone, a także wodór w gigantycznych regionach gwiazdotwórczych. Kolor niebieski można przypisać gorącym, młodym gwiazdom, podczas gdy kolor żółty pochodzi od starszych gwiazd.


Odkryta przez Charlesa Messiera w 1773 roku, M51 znajduje się 31 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Canes Venatici. Jej pozorna jasność wynosi 8,4 i można ją dostrzec za pomocą niewielkiego teleskopu najłatwiej w maju. Piękny widok galaktyki Whirlpool z lotu ptaka oraz bliskość Ziemi pozwalają astronomom badać strukturę klasycznej galaktyki spiralnej.


Źródło: NASA https://www.nasa.gov/feature/goddard/2017/messier-51-the-whirlpool-galaxy

Więcej o tym obiekcie https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Wir

ESA https://esahubble.org/images/opo0110a/

Messier 51 Whirlpool Galaxy, Galaktyka Wir

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

Galaktyka Wir - The Whirlpool Galaxy - Messier 51

03.09.2023

Blogeinträge

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK