/

NGC 2174 - Monkey Head Nebula - Mglawica Glowa Malpy

NGC 2174, Monkey Head Nebula, Mglawica Glowa Malpy. Astrofotografia, Astrofotografie, Astrophotography, Kosmos, Universum, Hubble telecsope, James Webb Telescope, Explore Scientific, NASA, ESA

Mgławica Głowa Małpy - NGC 2174 – obszar H II (również mgławica emisyjna) znajdujący się w konstelacji Oriona. Został odkryty 6 lutego 1877 przez Édouarda Stephana. Znajduje się w odległości około 6400 lat świetlnych od Ziemi.


NGC 2174 otacza gromadę otwartą młodych gwiazd NGC 2175. Mgławica ta zajmuje obszar nieba większy od Księżyca w pełni. Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał wąskopasmowe zdjęcie mgławicy, gdzie pod kanał zielony zdjęcia przypisana jest emisja wodoru (w rzeczywistości czerwień), pod kanał czerwony emisja siarki (daleka czerwień), a pod kanał niebieski - tlenu (zieleń). Natomiast w świetle widzialnym obraz NGC 2174 jest zdominowany przez czerwone świecenie wodoru.


NASA: „Masywne, nowo powstałe gwiazdy znajdujące się w pobliżu środka mgławicy (i po prawej stronie na tym zdjęciu) rozbijają pył znajdujący się w mgławicy. Światło ultrafioletowe z tych jasnych gwiazd pomaga rzeźbić pył w gigantyczne słupy. Mgławica składa się głównie z wodoru, który ulega jonizacji pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Gdy cząsteczki pyłu międzygwiazdowego są ogrzewane przez promieniowanie gwiazd w centrum mgławicy, nagrzewają się i zaczynają świecić w podczerwieni.”


Źródła 


Wikipedia: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_2174, https://en.wikipedia.org/wiki/NGC_2174


NASA

https://science.nasa.gov/image-detail/new-hubble-image-of-ngc-2174/

https://hubblesite.org/contents/media/images/2014/18/3336-Image.html


ESA: https://esahubble.org/images/heic1406b/

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

NGC 2174 - Monkey Head Nebula - Mglawica Glowa Malpy

08.02.2024

Blogeinträge

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK