/

Wielka Mgławica w Orionie / Great Orion Nebula - Messier 42

Wielka Mgławica w Orionie / Great Orion Nebula - Messier 42

15/10/2021

Wielka Mgławica w Orionie - Messier 42

Mgławica Oriona (znana również jako Messier 42, M42 lub NGC 1976) to rozproszona mgławica znajdująca się w Drodze Mlecznej, na południe od Pasa Oriona w gwiazdozbiorze Oriona,  i jest znana jako środkowa "gwiazda" w "mieczu" Oriona. 


Jest jedną z najjaśniejszych mgławic i jest widoczna gołym okiem na nocnym niebie z jasnością 4,0. Znajduje się w odległości 1 344 ± 20 lat świetlnych (412,1 ± 6,1 pc) i jest najbliższym Ziemi regionem formowania się masywnych gwiazd. Szacuje się, że mgławica M42 ma średnicę 24 lat świetlnych (więc jej pozorny rozmiar z Ziemi wynosi około 1 stopnia). Jej masa jest około 2000 razy większa od masy Słońca. Starsze teksty często odnoszą się do Mgławicy Oriona jako Wielkiej Mgławicy w Orionie lub Wielkiej Mgławicy Oriona.


Mgławica Oriona jest jednym z najczęściej badanych i fotografowanych obiektów na nocnym niebie i jednym z najintensywniej badanych obiektów niebieskich. Mgławica ujawniła wiele na temat procesu formowania się gwiazd i układów planetarnych z zapadających się obłoków gazu i pyłu. Astronomowie bezpośrednio zaobserwowali dyski protoplanetarne i brązowe karły wewnątrz mgławicy, intensywne i turbulentne ruchy gazu oraz efekty fotojonizacyjne masywnych gwiazd znajdujących się w pobliżu mgławicy.


Więcej na temat tego obiektu https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Mgławica_w_Orionie


NASA:

https://science.nasa.gov/m42-inside-orion-nebula

https://science.nasa.gov/m42-great-orion-nebula

Wielka Mgławica oriona,

NEW GREAT RELEASES : PIANO EXPLORATIONS 2022

Listen in Spotify, Deezer, iTunes, Tidal, Qobuz, YouTube Music, Amazon Music, Shazam and more

Diese Website verwendet Cookies. Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung für Details.

OK